IRA Awards 2019 Winners

Congratulations to all our Winners and Awardee’s.

After the huge success of International Residential Architecture Awards 2019. Here are few Winners & Awardees from around the globe: Mercurio Design Lab, ODA Architecture New York, UArchitects, NIU, 81.WAW.PL, Torres Arquitetos + Exacta Engenharia, Griffin Enright Architects, Gayathri & Namith Architects, Wall Corporation, LK&PROJEKT, Raulino Silva Arquitecto, John A Simonetti Architect LLC, Deamicisarchitetti, Simone Subissati Architects, Aldayjover Architecture and Landscape & More.

Special Thanks to :

Our Honorable Jury Panel IRA Award 2019.

    • Bob Gillig
      Core Faculty Boston Architectural College
  • Stephanie Lin
    Stephanie Lin Studio
  • Chih-ming Shih
    National Taiwan University of Science and Technology
  • Daniel Estevez
  • Yoonjee Koh
    Core Faculty School of Architecture
    Boston Architectural College
  • Wallace Imoudu Enegbuma
    Senior Lecturer School of Architecture
    Victoria University of Wellington, New Zealand
  • Combarel Emmanuel

Lambda by Mercurio Design Lab S.r.l.
Winner – Category: House Design Built

Architect: Massimo Mercurio
Firm: Mercurio Design Lab S.r.l.

Project Location: Singapore
Team: Kimberly Liu
Country: Italy

G Residence by Gayathri & Namith Architects
Winner – Category: Housing Built

Architect: Gayathri Shetty & Namith Varma
Firm: Gayathri & Namith Architects

Project Location: Bangalore
Team: Gayathri Shetty, Namith Varma, Gowri Rao, Sudhir P.S
Country: India

Venice Beach House by Griffin Enright Architects
Second Award – Category: Housing Built

Architect: Margaret Griffin, John Enright
Firm: Griffin Enright Architects

Project Location: Los Angeles
Team: Margaret Griffin, John Enright
Country: United States

Point Dume Residence by Griffin Enright Architects
Third Award – Category: Housing Built

Architect: Margaret Griffin, John Enright
Firm: Griffin Enright Architects

Project Location: Malibu, CA
Team: Margaret Griffin, John Enright
Country: United States

Birch Residence by Griffin Enright Architects
Special Mention – Category: Housing Built

Architect: Margaret Griffin, John Enright
Firm: Griffin Enright Architects

Project Location: Los Angeles, CA
Team: Margaret Griffin, John Enright
Country: United States

Densify Housing Rows – Optimize Urban Space by Franziska Niepenberg
Winner – Category: Housing Concept

Architect: Franziska Niepenberg
University: Peter Behrens School of Arts

Project Location: Dusseldorf
Team: Lena Bach, Franziska Niepenberg
Country: Germany

Kimironko Villas by Wall Corporation
Winner – Category: Housing Multi- Family Concept

Architect: Selim Senin
Firm: Wall Corporation

Project Location: Kigali
Country: Rwanda

Denizen Bushwick by ODA Architecture
Winner – Category: Housing Multi- Family

Architect: Eran Chen
Firm: ODA Architecture

Project Location: Brooklyn
Team: Eran Chen, Ryoko Okada, Yaarit Sharoni, Kristina Kesler, Hadas Brayer, June Kim, Brona Waldron, Chris Berino, Jennifer Endozo, Carolina Moscoso, Roman Falcon, Sojin Park, Tulika Lokapur, Chia-Min Wang, Seung Bum Ma, Charles Burke, Adrienne Milner, Emma Pfeiffer, Alex Sarria, Jaehong Chung, Dawoon Jung, Joshua Wujek, Asuncion Tapia, Heidi Theunissen, François Blehaut, Brian Lee, Joohwan Seo, Paul Kim, Steven Kocher, Vi Nguyen, Shraddha Balasubramaniam
Country: United States

Borgio Verezzi by Torres Arquitetos + Exacta Engenharia
Second Award – Category: Housing Multi- Family

Architect: Alberto Torres
Firm: Torres Arquitetos + Exacta Engenharia

Project Location: Caxias do Sul
Country: Brazil

West Half by ODA Architecture
Third Award – Category: Housing Multi- Family

Architect: Eran Chen
Firm: ODA Architecture

Project Location: Washington DC
Team: Eran Chen, P. Christian Bailey, Ryoko Okada, Côme Ménage, Brian Lee, Emma Pfeiffer, Vi Nguyen, Joshua Wujek, Hayden Shin, Chia-Min Wang, Sunny Fok
Country: United States

420 Kent by ODA Architecture
Special Mention – Category: Housing Multi- Family

Architect: Eran Chen
Firm: ODA Architecture

Project Location: Brooklyn
Team: Eran Chen, P. Christian Bailey, Ryoko Okada, Olivera Grk, Sunggu Lee, Bernhard Stocker, Kris Levine, Dongyoung Kim, Zachary Zeller, Woody Wu, Jean Baptiste Berteloot, Christopher Payan, Charmee Donga, So Jin Park, Roman Falcon, Soo Bum You, Elizabeth Snow, Piotr Lewicki, Brona Waldron, June Kim, Ninoshka Rachel Henriques, Mingchao Wan, Caroline Remignon, Chia-Min Wang, Matthew Wasnewsky, Sudarshan Venkatraman, Steven Kocher, Sejung Kim, Emma Pfeiffer, Jaehong Chung
Country: United States

Rheingold by ODA Architecture
Special Mention – Category: Housing Multi- Family

Architect: Eran Chen
Firm: ODA Architecture

Project Location: Brooklyn
Team: Eran Chen, P. Christian Bailey, Ryoko Okada, Francesco Asaro, Kristina Kesler, Jason Bourgeois, Hadas Brayer, Brian Lee, Piotr Lewicki, Kevin O’Connor, Carolina Rodriguez Gonzalez, Heidi Theunissen, Audrey Topp, Nathan Tunkelrot, Sudarshan Venkatraman, Brona Waldron, Karen Evans, Kate Samuels, Yongchun Choi, Seungbum Ma
Country: United States

Country Estate Transformation by Aldayjover Architecture And Landscape
Winner – Category: Housing Single Family

Architect: Iñaki Alday
Firm: Aldayjover Architecture and Landscape

Project Location: L’Escala, Girona
Team: Iñaki Alday, Margarita Jover, Jesús Arcos, Francisco Mesonero
Country: Spain

Split View by UArchitects
Second Award – Category: Housing Single Family

Architect: Misak Terzibasiyan
Firm: UArchitects

Project Location: Helmond
Team: Misak Terzibasiyan
Country: Netherlands

Touguinhó III House by Raulino Silva Arquitecto
Third Award – Category: Housing Single Family

Architect: Raulino Ricardo Oliveira da Silva
Firm: Raulino Silva Arquitecto

Project Location: Touguinhó, Vila do Conde
Country: Portugal

Casa Di Confine by Simone Subissati Architects
Special Mention– Category: Housing Single Family

Architect: Simone Subissati
Firm: Simone Subissati Architects

Project Location: Polverigi (AN) Italy
Team: Arch. Simone Subissati, Arch. Alice Cerigioni, Ing. Domenico Lamura, Ing. Matteo Virgulti
Country: Italy

Living Among The Trees by UArchitects
Winner– Category: Housing Up to 5 Floors Concept

Architect: Misak Terzibasiyan
Firm: UArchitects

Project Location: Eindhoven
Team: Misak Terzibasiyan
Country: Netherlands

Harmonic triad by LK&PROJEKT
Winner– Category: Private Housing Built

Architect: Leszek Kalandyk
Firm: LK&PROJEKT

Project Location: Warsaw
Team: Leszek Kalandyk
Country: Poland

The Circularal House by ARK Studio,Surat
Winner– Category: Private Housing Concept

Architect: Datteksha Patel
Project Location: Nashik
Country: India

Touguinhó II House by Raulino Silva Arquitecto
Winner– Category: Private Residential Built

Architect: Raulino Ricardo Oliveira da Silva
Firm: Raulino Silva Arquitecto

Project Location: Touguinhó, Vila do Conde
Team: Raulino Ricardo Oliveira da Silva

Country: Portugal

Field House by 81.WAW.PL
Second Award– Category: Private Residential Built

Architect: Anna Paszkowska-Grudziaz
Firm: 81.WAW.PL

Project Location: Voivodeship Mazowieckie
Team: Anna Paszkowska-Grudziaz + Rafal Grudziaz

Country: Poland

Pool Pavilion by John A Simonetti Architect LLC
Winner– Category: Recreation Built

Architect: John A Simonetti
Firm: John A Simonetti Architect LLC

Project Location: North Kingstown
Country: United States

Feel_U by Kiedrowicz_Legawiec
Second Award– Category: Recreation Built

Architect: Olga Kiedrowicz-Świtalska
Firm: kiedrowicz_legawiec

Project Location: Wrocław
Team: Olga Kiedrowicz-Świtalska, Agata Legawiec

Country: Poland

Villa Mistral by Mercurio Design Lab S.r.l.
Winner– Category: Residential Built

Architect: Massimo Mercurio
Firm: Mercurio Design Lab S.r.l.

Project Location: Singapore
Team: Kimberly Liu

Country: Italy

Carriage House – Conservatory by John A Simonetti Architect LLC
Second Award– Category: Residential Built

Architect: John A Simonetti
Firm: John A Simonetti Architect LLC

Project Location: North Kingstown, Rhode Island
Team: John A Simonetti AIA LEED Green Associate

Country: United States

Residenze Canonica by Deamicisarchitetti
Third Award– Category: Residential Built

Architect: GIACOMO DE AMICIS
Firm: Deamicisarchitetti

Project Location: Milano
Team: Bruna Rivolta, Luigi Lorenzi

Country: Italy

Hill Apartments by Wall Corporation
Winner– Category: Residential Concept

Architect: Selim Senin
Firm: Wall Corporation

Project Location: Kigali
Country: Rwanda

Cascade Apartment by Wall Corporation
Second Award– Category: Residential Concept

Architect: Selim Senin
Firm: Wall Corporation

Project Location: Kigali
Country: Rwanda

Co-housing estate in Sopot by Gabriela Sara Grzanka
Third Award– Category: Residential Concept

Architect: Gabriela Sara Grzanka
University: Gdansk University of Technology

Project Location: Sopot
Country: Poland

THE FAMILY HOUSE by NIU
Winner– Category: Residential Interior Built

Architect: Arch Giorgio Palermo
Firm: NIU

Project Location: DUBAI
Team: Giorgio Palermo – Elena Gregorutti
Country: United Arab Emirates