WD Awards 2020 Winners

World Design Awards 2020
Congratulations to all our Winners.

After the huge success of World Design Awards 2020. We are grateful to have many world’s biggest architecture firms in our award. Like: IDOM Architecture; Pei Cobb Freed & Partners Architects, Founded by I. M. Pei, Eason H. Leonard, and Henry N. Cobb; John Klai; Entro; Wong Tung International Limited; Patrick Schweitzer; Jeremy Edmiston; Kris Lin; IA Interior Architects; etc. Many many congratulations and thanks to our participants who have such beautiful and hilarious projects.

Here are few Winners & Runners up from around the globe: IDOM, Pei Cobb Freed & Partners Architects, Klai Juba Wald Architecture + Interiors, Entro, IA Interior Architects, Wong Tung International Limited,  Kris Lin International Design, S&AA – Schweitzer et Associés Architectes, System Architects, Crystal Lagoons, HWCD, CUN Design, Shanghai PTArchitects, Bondart Studio, Raulino Silva Arquitecto, P&T Architects & Engineers Limited, UArchitects, YANG & Associates Group, Studio Makal Pte Ltd, LK&PROJEKT, To Be Design, AMAART, GMW MIMARLIK, Kuczia, Manço Architects, B&B Design, Adam Nathaniel Furman, Giandebiaggi Architettura & More.

Special Thanks to Our Honorable Jury Panel WD Award 2020. Sven Shockey (SmithGroup), Esra Akcan (Associate Professor, Director of Cornell Institute for European Studies ), Zain Abuseir Lecturer in Architecture ( University of Michigan ), Randy Guillot FAIA, LEED® AP Health and Wellness Leader, Design Director, Principal ( Gensler ), Simon Twose Senior Lecturer – Architecture School of Architecture Victoria University of Wellington, New Zealand, George Baird Emeritus Professor – Building Science School of Architecture Victoria University of Wellington, New Zealand, Jan Smitheram Associate Dean of Academic Development Wellington Faculty of Architecture and Design Innovation, EDWIN ZAWADZKI Visiting Assistant ProfessorInterior Design Pratt Institute, David Ling  David Ling founded David Ling Architects, Wallace P.H
HKIA University…

Winner- San Mames Stadium by IDOM

Firm: IDOM
Architect: César Azcárate
Category: Sports & Recreation Built
Project Location: Bilbao
Team: César Azcárate
Country: Spain
Photography ©Credit: IDOM

WD Awards 2020 ©IDOM
WD Awards 2020 ©IDOM

Winner- Seminole Hard Rock Hollywood Hotel & Casino – Guitar Tower by Klai Juba Wald Architecture + Interiors

Firm: Klai Juba Wald Architecture + Interiors
Architect: John Klai
Category: Hospitality Built
Project Location: Hollywood, Florida
Team: John Klai, John Wald, Dan Juba, Brian Fink
Country: United States
Photography ©Credit: Klai Juba Wald Architecture + Interiors

WD Awards 2020 ©Klai Juba Wald Architecture + Interiors
WD Awards 2020 ©Klai Juba Wald Architecture + Interiors

Winner- SXSW Center: South by Southwest Headquarters by Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP

Firm: Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP
Architect: Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP
Category: Commercial Built
Project Location: Austin
Team: Lead Designer- Yvonne Szeto, Bruce N. White
Country: United States
Photography ©Credit: Pei Cobb Freed & Partners, Paul Warchol

WD Awards 2020 ©Pei Cobb Freed & Partners, Paul Warchol
WD Awards 2020 ©Pei Cobb Freed & Partners, Paul Warchol

Winner- Lima Convention Center by IDOM

Firm: IDOM
Architect: IDOM
Category: Cultural Built
Project Location: Lima
Team: Tono Fernández Usón, César Azcárate, Javier Álvarez de Tomás
Country: Peru
Photography ©Credit: IDOM

WD Awards 2020 ©IDOM
WD Awards 2020 ©IDOM

Winner- Campus1 MTL by Entro

Firm: Entro
Architect: Cristina Kelly
Category: Educational Built
Project Location: Montreal, Quebec
Team: Wayfinding Rae Lam Fox (Project Manager) Jacqueline (Creative Direction) Paolo (Designer), Anthony (Project Coordinator) Branding/ Naming Doreen (Creative Direction) Shira Choi (Designer) Michelle Rawlings (Designer)
Country: Canada
Photography ©Credit: Entro

WD Awards 2020 ©Entro
WD Awards 2020 ©Entro

Winner- Bambey University by IDOM 

Firm: IDOM
Architect: IDOM
Category: Institutional Building Built
Project Location: Bambey
Team: Federico Pardos Auber, Javier Pérez Uribarri
Country: Senegal
Photography ©Credit: IDOM

WD Awards 2020 ©IDOM
WD Awards 2020 ©IDOM

Winner- Changsha Jin Wai Tan Mixed-Use Development by Wong Tung International Limited

Firm: Wong Tung International Limited
Architect: Alex Lau
Category: Mixed Use Built
Project Location: Changsha, China
Team: Mr. Alex Lau, Ms. Amy Ho, Ms. Helen Lau, Ms. Florence Chow, Ms. Fiona Lai, Mr. Kirin Leung
Country: Hong Kong
Photography ©Credit: Wong Tung International Limited

WD Awards 2020 ©Wong Tung International Limited
WD Awards 2020 ©Wong Tung International Limited

Winner- Vitoria-Gasteiz City Council Offices by IDOM

Firm: IDOM
Architect: IDOM
Category: Public Building Built
Project Location: Vitoria-Gasteiz
Team: César Azcárate Gómez, Jesús Armendáriz
Country: Spain
Photography ©Credit: IDOM

WD Awards 2020 ©IDOM
WD Awards 2020 ©IDOM

Winner- Central Park by Kris Lin International Design

Firm: Kris Lin International Design
Architect: Kris Lin
Category: Public Building Interior Built
Project Location: Xi’an, China
Team: Jiayu Yang
Country: China
Photography ©Credit: Kris Lin

WD Awards 2020 ©Kris Lin
WD Awards 2020 ©Kris Lin

Winner- YW Calgary Hub Facility by Entro

Firm: Entro
Architect: Cristina Kelly
Category: Healthcare Built
Project Location: Calgary, Alberta
Team: Cristina Kelly
Country: Canada
Photography ©Credit: Entro

WD Awards 2020 ©Entro
WD Awards 2020 ©Entro

Winner- Réhabilitation Des Anciennes Archives Départementales de Strasbourg en Logements by S&AA – Schweitzer et Associés Architectes

Firm: S&AA – Schweitzer et Associés Architectes
Architect: Patrick Schweitzer
Category: Housing Built
Project Location: Strasbourg
Team: Architecte mandataire : S&AA / BET : SBE Ingénierie
Country: France
Photography ©Credit: S&AA – Schweitzer et Associés Architectes

WD Awards 2020 ©S&AA – Schweitzer et Associés Architectes
WD Awards 2020 ©S&AA – Schweitzer et Associés Architectes

Winner- Unhistoric Townhouse by System Architects

Firm: System Architects
Architect: Jeremy Edmiston
Category: Residential Built
Project Location: New York
Team: System Architects: Jeremy Edmiston, Rob Baker, Jamie Edinjiklian, Alanna Lauter, Christina Bien Aime, Kaitlin Faherty, Alvaro Almeda, Matthew Addeo, Christian Camacho
Country: United States
Photography ©Credit: System Architects

WD Awards 2020 ©System Architects
WD Awards 2020 ©System Architects

Winner- Touguinhó III House by Raulino Silva Arquitecto

Firm: Raulino Silva Arquitecto
Architect: Raulino Silva
Category: Residential Built (Single-Family)
Project Location: Touguinhó, Vila do Conde
Team: Raulino Ricardo Oliveira da Silva
Country: Portugal
Photography ©Credit: João Morgado

WD Awards 2020 ©João Morgado
WD Awards 2020 ©João Morgado

Winner- Sevastopol by Bondart Studio

Firm: Bondart Studio
Architect: Bianna Taynova
Category: Public Building Interior Concept
Project Location: Ruse
Team: Simeon Draganov, Bianna Taynova, Kristina Marinova, Donika Rofetova, Gergana Petrova, Petra Manova
Country: Bulgaria
Photography ©Credit: 3d visualisation

WD Awards 2020 ©3d visualisation
WD Awards 2020 ©3d visualisation

Winner- Mosque in Mardin by Manço Architects

Firm: Manço Architects
Architect: Ali Manço
Category: Public Building Concept
Project Location: Mardin
Team: Ali Manço, Zuhtu Usta, Batuhan Guven
Country: Turkey
Photography ©Credit: Manço Architects

WD Awards 2020 ©Manço Architects
WD Awards 2020 ©Manço Architects

Winner- Szyfoniera by B&B Design

Firm: B&B Design
Designer: Marek Błażucki
Category: Product Design & Interior Design Elements Built
Project Location: Krakow
Team: Marek Błażucki
Country: Poland
Photography ©Credit: B&B Design

WD Awards 2020 ©B&B Design
WD Awards 2020 ©B&B Design

Winner- Gateways by Adam Nathaniel Furman

Firm: Adam Nathaniel Furman
Architect: Adam Nathaniel Furman
Category: Pop-Ups temporary Built
Project Location: London
Team: Adam Nathaniel Furman
Country: United Kingdom
Photography ©Credit: Adam Nathaniel Furman

WD Awards 2020 ©Adam Nathaniel Furman
WD Awards 2020 ©Adam Nathaniel Furman

Winner- CE.P.I.M. Office by Giandebiaggi Architettura

Firm: Giandebiaggi Architettura
Architect: Paolo Giandebiaggi
Category: Office Building Concept
Project Location: Parma
Team: Paolo Giandebiaggi – Pier Paolo Giandebiaggi
Country: Italy
Photography ©Credit: Pier Paolo Giandebiaggi

WD Awards 2020 ©Pier Paolo Giandebiaggi
WD Awards 2020 ©Pier Paolo Giandebiaggi

Winner- A New Office Space in Xiamen by CUN Design

Firm: CUN Design
Architect: AO Zhang
Category: Office Building Built
Project Location: Fujian
Team: CUN PANDA Design Team
Country: China
Photography ©Credit: GL YANG

WD Awards 2020 ©GL YANG
WD Awards 2020 ©GL YANG

Winner- Conceptual Planning and Design of Greenland • Nanning Healthy City Pilot Demonstration Area by Shanghai PTArchitects

Firm: Shanghai PTArchitects
Architect: Shao Xin
Category: Mixed-Use Concept
Project Location: Nanning
Team: Chief architects: Wang Jungang, Fan Kaijia, Lu Bin; Team members: Yuan Kai, Shi Shaopei, Han Yeding, Hu Kun, Chen Yazhou, Zhang Qing, Kan Rong, Wu Weiguang, Chang Rui, Liu Yongqiang, Yao Shuyi, Meng Wenjing
Country: China
Photography ©Credit: GINSUN

WD Awards 2020 ©GINSUN
WD Awards 2020 ©GINSUN

Winner- Solé Mia by Crystal Lagoons

Firm: Crystal Lagoons
Architect: Kaley Surman
Category: Landscape Design Built
Project Location: North Miami
Team: Richard LeFrak, Jeffrey Soffer, Jackie Soffer
Country: United States
Photography ©Credit: Crystal Lagoons

WD Awards 2020 ©Crystal Lagoons
WD Awards 2020 ©Crystal Lagoons

Winner- The Willow Shores by HWCD

Firm: HWCD
Architect: MengXiang
Category: Interior Design Built
Project Location: Suzhou
Team: Zhang Pei, Dong Jiabei
Country: China
Photography ©Credit: HWCD

WD Awards 2020 ©HWCD
WD Awards 2020 ©HWCD

Winner- The Grove, Harbour School by P&T Architects & Engineers Limited

Firm: P&T Architects & Engineers Limited
Architect: Joel Chan
Category: Institutional Building Interior Design
Project Location: Hong Kong
Team: Mr. Chan Cho Sing, Joel
Country: China
Photography ©Credit: P&T Architects & Engineers Limited

WD Awards 2020 ©P&T Architects & Engineers Limited
WD Awards 2020 ©P&T Architects & Engineers Limited

Winner- Dillwynia Correctional Centre Expansion by NBRSARCHITECTURE Justice Studio

Firm: NBRSARCHITECTURE Justice Studio
Architect: Anthea Doyle
Category: Institutional Building Concept
Project Location: Berkshire Park NSW 2756
Team: Justice Team – Anthea Doyle (Studio Principal)
Country: Australia
Photography ©Credit: NBRSARCHITECTURE Justice Studio

WD Awards 2020 ©NBRSARCHITECTURE
WD Awards 2020 ©NBRSARCHITECTURE

Winner- Living Among The Trees by UArchitects 

Firm: UArchitects
Architect: Misak Terzibasiyan
Category: Housing Concept
Project Location: Eindhoven
Team: Misak Terzibasiyan
Country: The Netherlands
Photography ©Credit: Misak Terzibasiyan

WD Awards 2020 ©Misak Terzibasiyan
WD Awards 2020 ©Misak Terzibasiyan

Winner- ArchiPaper by Unique Vision Studio

Firm: Unique Vision Studio
Architect: Rafal Barnas
Category: House Design Concept
Project Location: Poland
Team: Rafal Barnas
Country: Poland
Photography ©Credit: Rafal Barnas

WD Awards 2020 ©Rafal Barnas
WD Awards 2020 ©Rafal Barnas

Winner- Banyan Tree Hotel Chengdu by YANG & Associates Group

Firm: YANG & Associates Group
Architect: Yang Bangsheng
Category: Hospitality Concept
Project Location: Chengdu
Team: Yang Bangsheng, Chen Anyun, Tian SHuai
Country: China
Photography ©Credit: YANG & Associates Group

WD Awards 2020 ©YANG & Associates Group
WD Awards 2020 ©YANG & Associates Group

Winner- Rapid7 HQ by IA Interior Architects

Firm: IA Interior Architects
Architect: IA Interior Architects
Category: Design Built
Project Location: Boston
Team: Reetika Vijay, Sarah Brophy, Paul Comeau, James Yi , Jess Leong , Emily Sano , Jess Porter, Danielle Dickerman
Country: United States
Photography ©Credit: IA Interior Architects

WD Awards 2020 ©Amaart architects
WD Awards 2020 ©Amaart architects

Winner- Vilnius National Concert Hall by Studio Makal Pte Ltd

Firm: Studio Makal Pte Ltd
Architect: Mak Ai-Ling
Category: Cultural Concept
Project Location: Lithuania
Team: Mak Ai-Ling (Director), Chiang Wei Han, Liow Yi Xin, Urlwin Toh
Country: Singapore
Photography ©Credit: Studio Makal Pte Ltd

WD Awards 2020 ©Studio Makal Pte Ltd
WD Awards 2020 ©Studio Makal Pte Ltd

Winner- Ru Garden · Enterprise Mansion of Science and Technology City, Nantong by Shanghai PCD Architecture&Interior Design CO.,Ltd

Firm: Shanghai PCD Architecture&Interior Design CO., Ltd
Architect: Jian Li
Category: Commercial Interior Built
Project Location: Nantong City, Jiangsu Province
Team: Jian Li, Zheng Wang, Zumin Liang, Zhaoqian Tang
Country: China
Photography ©Credit: SXWH

WD Awards 2020 ©SXWH
WD Awards 2020 ©SXWH

Winner- Greentown Lunar River by HWCD

Firm: HWCD
Architect: MengXiang
Category: Corporate Interior Concept
Project Location: Zhengzhou
Team: Zhang Pei, Ye Fei
Country: China
Photography ©Credit: HWCD

WD Awards 2020 ©HWCD
WD Awards 2020 ©HWCD

Winner- City Time by Harmony World Consultant and Design HWCD

Firm: HWCD
Architects: MengXiang
Category: Corporate Interior Built
Project Location: Xian
Team: Dong Jiabei, Liu Qiong
Country: Rwanda
Photography ©Credit: HWCD

WD Awards 2020 ©HWCD
WD Awards 2020 ©HWCD

Winner- Hills Shopping Mall by Wall Corporation

Firm: Wall Corporation
Architects: Selim Senin
Category: Commercial Concept
Project Location: Kigali
Country: Rwanda
Photography ©Credit: Wall Corporation

WD Awards 2020 ©Wall Corporation
WD Awards 2020 ©Wall Corporation

Winner- Mediterranean Residence by LK&PROJEKT

Firm: LK&PROJEKT
Architect: Leszek Kalandyk
Category: Residential Concept
Project Location: Krakow
Team: PLeszek Kalandyk
Country: Poland
Photography ©Credit: Leszek Kalandyk

WD Awards 2020 ©Leszek Kalandyk
WD Awards 2020 ©Leszek Kalandyk

Winner- History of The Polish Court by To Be Design

Firm: To Be Design
Architect: Weronika Budzichowska
Category: Residential Interior Built
Project Location: MŁAWA
Team: Weronika Budzichowska
Country: Poland
Photography ©Credit: To Be Design

WD Awards 2020 ©To Be Design
WD Awards 2020 ©To Be Design

Winner- Dalseong Citizen’s Gymnasium by Wall Corporation

Firm: Wall Corporation
Architect: Selim Senin
Category: Sports & Recreation Concept
Project Location: Daegu
Team: Selim Senin
Country: Rwanda
Photography ©Credit: Selim Senin

WD Awards 2020 ©WALL Corporation
WD Awards 2020 ©WALL Corporation

Winner- Valle Aurelia Railway station Restyling Project by AMAART

Firm: AMAART
Architect: Alessia Maggio
Category: Transportation Built
Project Location: Rome
Team: Alessia Maggio team leader, design team, Silvia Marmiroli, Luca Bertolini, Dario Taffi, Alessio Ricci
Country: Italy
Photography ©Credit: AMAART

WD Awards 2020 ©Amaart architects
WD Awards 2020 ©Amaart architects

Winner- Tashkent International Airport by GMW MIMARLIK

Firm: GMW MIMARLIK
Architect: GMW MIMARLIK
Category: Transportation Concept
Project Location: Tashkent, Uzbekistan
Team: Lead Architects: Dicle Demircioglu & Pinar Ilki Project Team: Okan Akben, Cemre Akkoca, Alara Gogus, Cagla Gurbay, Esra Kocabas, Edanur Ozbayraktar, Sezer Turkmen, Nazlı Unsal
Country: Turkey
Photography ©Credit: GMW MIMARLIK

WD Awards 2020 ©GMW MIMARLIK
WD Awards 2020 ©GMW MIMARLIK

Winner- Solar Skywalks by Kuczia

Firm: Kuczia
Architect: Peter Kuczia
Category: Urban Design Concept
Project Location: Beijing
Team: Peter Kuczia
Country: Germany
Photography ©Credit: Renderings nomadd+

WD Awards 2020 ©Renderings nomadd+
WD Awards 2020 ©Renderings nomadd+

Congratulations to all our Runners Up.

Here are few Runners up from around the globe: Pei Cobb Freed & Partners Architects, Reiulf Ramstad Arkitekter RRA, S&AA – Schweitzer & Associés Architectes, GWP Architects, Gayathri & Namith Architects, HWCD, Kris Lin International Design, Chain10 Architecture & Interior Design Institute, PAYCE, Casa Vilora Interiors, Play Concept Limited, KAAF I Kitriniaris Associates Architecture Firm, Studio Jhoiey, Lucas Freire Architecture, P&T Architects & Engineers Limited, Studio Stockholm, Rangr Studio, SA-Architecture, Rumo Interior Design Co., Ltd, Ronnette Riley Architect, T I E R, LONSON DESIGN, CAA Architects, Yaonian Design Studio, BEYOND DESIGN ARCHITECTS AND CONSULTANTS, Shanghai PCD Architecture&Interior Design CO.,Ltd, Wiki World, Shape Architecture, Minarc, Raulino Silva Arquitecto, Original Vision Limited, MEGRE INTERIORS, Virserius Studio, YANG & ASSOCIATES GROUP, A2OFFICE, 39 Plus Limited, SAAD / Sudo Associates, Architecture and Design, FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik, Susan Strauss Design, Atelier Stéphane Fernandez & More.

Second Award- One Dalton: Four Seasons Hotel and Private Residences by Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP

Firm: Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP
Architects: Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP
Category: Hospitality Built
Project Location: Boston
Team: Lead Designers: Henry N. Cobb; Roy G. Barris
Country: United States
Photography ©Credit: Taehyung Park / Pei Cobb Freed & Partners, Pei Cobb Freed & Partners, Sami Matar


 

Second Award- The Empire State Building by Thinc Design

Firm: Thinc Design
Architect: Tom Hennes

Category: Design Built
Project Location: New York City, NY
Team: Tom Hennes, Clare Hughes, Jorge Martinez, Molly McBride, Kathryn Ruopp, Bill Camp, Trip Kyle, Elana Friedman, Christopher Boyd, Aki Shigemori, Rhoda Cosme, Oronde Wright, Matt Tarpley, Zahava Doering
Country: United States
Photography ©Credit: Thinc Design


Second Award- FengSheng 101 Tower by GWP Architects

Firm: GWP Architects
Architect: Guowei Zhang
Category: Mixed-Use Concept
Project Location: Guangzhou
Team: Chief Architect: Guowei Zhang; Design Team: Guowei Zhang, Jackle Luo, Ben Huang, Leo Liao, Vivian Cai, Lei Chang, Ronghua Li, Huven Hua, Jian He, Vensen Zhu, Zerun Mo, Wei Gu, Tao Wei, Shanshan Xu,Yanlin Zhang, Zhenyong Pang, Zongwei Hu, Min Xiang, Peigen Huang, Hanming Tong, Yonghua Xu, Jinglong Yan, Lei Huang, Yuan Liao, Jinbao Zhuo, Xi Li, Wenhui Liang, Dong Xie, Weihua Wu, Yunlian Zhong, Zilan Lin
Country: China
Photography ©Credit: GWP Architects


Second Award- Cohesion by SHH Architecture & Interior Design

Firm: SHH Architecture & Interior Design
Architects: SHH Architecture & Interior Design
Category: Corporate Interior Built
Project Location: Guangzhou
Team: Brendan Heath, Antonia Koumant
Country: United Kingdom
Photography ©Credit: HDP Photography


Second Award- Comfort in Context by Chain10 Architecture & Interior Design Institute

Firm: Chain10 Architecture & Interior Design Institute
Architect: Keng-Fu Lo
Category: Residential Built
Project Location: Kaohsiung city
Team: Keng-Fu Lo
Country: Taiwan
Photography ©Credit: Chain10 Architecture & Interior Design Institute


Second Award- Jaquar by Gayathri & Namith Architects

Firm: Gayathri & Namith Architects
Architect: Gayathri Shetty & Namith Varma
Category: Office Building Built
Project Location: Manesar, Delhi
Team: Namith Varma, Gayathri Shetty, Gowri Rao, Sudhir P.S, Ramesh Palleri, Brijesh Khiani
Country: India
Photography ©Credit: Gayathri & Namith Architects


Second Award- Le Chemin des Carrières by Reiulf Ramstad Arkitekter

Firm: Reiulf Ramstad Arkitekter RAA
Architect: Reiulf Ramstad
Category: Landscape Design Built
Project Location: Rosheim, France
Team: Reiulf Ramstad Arkitekter
Country: Norway
Photography ©Credit: 11h45


Second Award- Atelier of Japanese Painter by JYU Architect

Firm: JYU Architect
Architects: Mitsuru Sugiura
Category: Housing Built
Project Location: FuchuCity Tokyo Japan
Team: Mitsuru Sugiura
Country: Japan
Photography ©Credit: Yasuharu Hikawa


Second Award- 157 Logements BBC, Une Crèche Et Des Commerces by S&AA – Schweitzer & Associés Architectes

Firm: S&AA – Schweitzer & Associés Architectes
Architect: Patrick Schweitzer
Category: Mixed Use Built
Project Location: Souffelweyersheim
Team: Molène Servelle
Country: France
Photography ©Credit: Architecte mandataire : S&AA


Second Award- Fluid Space by Kris Lin International Design

Firm: Kris Lin International Design
Architect: Kris Lin
Category: Commercial Interior Built
Project Location: Hefei, China
Team: Jiayu Yang
Country: China
Photography ©Credit: Photo by Kris Lin


Second Award- Ta’et Nour by Archilab

Firm: Archilab
Architect: Hany Ibrahim
Category: Housing Concept
Project Location: Assiut
Team: Ramez Khalil, Simona Kuneva, Rana Khalil,Mohamed Salah,Sherine Gabr,Enas Fahmy,Mohamed Hassan, Sherry Badea
Country: Egypt
Photography ©Credit: Rana Khalil


Second Award- La Vie En Rose by Moreno Interior

Firm: Moreno Interior
Architect: Eddy Kertawijaya
Category: Interior Design Built
Project Location: Jakarta
Team: Eddy Kertawijaya
Country: Indonesia
Photography ©Credit: Moreno Interior


Second Award- Growing Schools Prototype by ETH/UPB/SECO/Colombian Urban Transformation Program

Firm: ETH/UPB/SECO/Colombian Urban Transformation Program
Architect: Diego Ceresuela-Wiesmann
Category: Cultural Concept
Project Location: Cartagena/ Ciudad Bicentenario
Team: Mazo, Sebastian Mejía, Andrés Steiner, Nicolás Hermelín, Alfredo Madrigal, Juan Camilo Isaza; Transsolar/ TU Munich Thomas Auer; Ruedi Baur; STATE SECRETARIAT FOR ECONOMIC AFFAIRS (SECO) / SWISS GOVERNMENT; Municipality of Cartagena; Fundación Pies Descalzos (FPD); Fundación Mario Santo Domingo (FMSD); Inter-American Development Bank (IDB); Financial Institution for Development (FINDETER)
Country: Colombia
Photography ©Credit: Diego Ceresuela-Wiesmann


Second Award- Yacht Hotel, San Juan De Puerto Rico By DNA Barcelona Architects

Firm: DNA Barcelona Architects
Architects: Aryanour Djalali
Category: Hospitality Concept
Project Location: San Juan de Puerto Rico, USA
Team: Aryanour Djalali
Country: Spain
Photography ©Credit: DNA Barcelona Architects


Second Award- Exhibit Staging Center by Phipps Conservatory and Botanical Garden

Firm: Phipps Conservatory and Botanical Garden
Architect: Richard V. Piacentini
Category: Institutional Building Built
Project Location: Pittsburgh
Team: HaasFortyEighty Architecture; Architecture Common Ground; Civil / Structural Engineer Iams Consulting, LLC; MEP Engineer Studio Phipps; Landscape Architect Massaro Corporation; General Contractor Shepley Bulfinch; Biophilic Consultant Karl Steinmetz Designs; Yoga Court Design Building Performance Architecture; Building Envelope Commissioning CJL Engineering; Mechanical Equipment Commissioning 7group, Design Charrette Facilitating
Country: United States
Photography ©Credit: Haas


Second Award- Kitadori House by SAAD / Sudo Associates, Architecture and Design

Firm: SAAD / Sudo Associates, Architecture and Design
Architect: Tomoyuki Sudo
Category: Residential Built Single-Family
Project Location: Hokkaido
Team: Momoyo Yamawaki, Mimi Okuhara
Country: Japan
Photography ©Credit: SAAD / Sudo Associates, Architecture and Design


Second Award- Chinoiserie Mansion by HWCD

Firm: HWCD
Architect: MengXiang
Category: Public Building Interior Built
Project Location: Hangzhou
Team: Lin Hongjun, Jin Ming, Feng Jiaxi, Wei Peng, Wang Zimu, Nie Haiming, Huang Chaoyuan
Country: China
Photography ©Credit: JIN XUANMIN


Second Award- LMCC’s Arts Center at Governors Island by Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP

Firm: Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP
Architect: Pei Cobb Freed & Partners Architects LLP
Category: Cultural Built
Project Location: New York
Team: Jay L. Berman, AIA , Design Partner; Katherine Bojsza, AIA, WELL AP, Associate Partner
Country: United States
Photography ©Credit: Zachary Tyler Newton, Pei Cobb Freed & Partners, Nicole Saraniero / Untapped Cities, David Gonsier, Brian J. Green


Second Award- Kigali Genocide Memorial Amphitheatre by Wall Corporation

Firm: Wall Corporation
Architect: Selim Senin
Category: Public Building Concept
Project Location: Kigali
Team: Selim Senin
Country: Rwanda
Photography ©Credit: Wall Corporation


Second Award- City of Light by Kris Lin International Design

Firm: Kris Lin International Design
Architect: Kris Lin
Category: Public Building Built
Project Location: Shanghai
Team: Jiayu Yang
Country: China
Photography ©Credit: Kris Lin 


Second Award- Greenland • Yuyao Cultural Mansion Experience Pavilion by Shanghai PTArchitects

Firm: Shanghai PTArchitects
Architects: Shao Xin
Category: Commercial Built
Project Location: Yuyao
Team: Shao Xin, Lu Bin, Chen Xi, Chen Fang, Gong Xue, Guo Zhidan, Zheng Shuo, Song Yangping, Lu Guohui, Zhao Ni, Ji Kai, Li Yang, Hou Xiangyi
Country: China
Photography ©Credit: Basic image studio, Shrimp Studio


Second Award- EXC by SAAD / Sudo Associates, Architecture and Design

Firm: SAAD / Sudo Associates, Architecture and Design
Architect: Tomoyuki Sudo
Category: Pop-Ups temporary Built
Project Location: Tokyo
Team: Tomoyuki Sudo
Country: Japan
Photography ©Credit: SAAD / Sudo Associates, Architecture and Design


Second Award- Melrose Park by PAYCE

Firm: PAYCE
Architect: PAYCE
Category: Residential Concept
Project Location: Sydney
Team: PAYCE, AJ+C 
Country: Australia
Photography ©Credit: PAYCE


Second Award- Luxe Master Bedroom by Casa Vilora Interiors

Firm: Casa Vilora Interiors
Architect: Veronica Solomon
Category: Residential Interior Built
Project Location: Katy, Texas
Team: Veronica Solomon
Country: United States
Photography ©Credit: Casa Vilora Interiors


Second Award- Giant Lantern Playground at Hong Kong International School by Play Concept Limited

Firm: Play Concept Limited
Architect: Judie Au
Category: Sports & Recreation Built
Project Location: Hong Kong
Team: Tod Hara, MIG; Rebecca Colbert, MIG; Jack Leung; Faisal Zulkarnaen
Country: Hong Kong
Photography ©Credit: Play Concept Limited


Second Award- Expo Observation Tower by Wall Corporation

Firm: Wall Corporation
Architect: Selim Senin
Category: Sports & Recreation Concept
Project Location: Antalya
Team: Selim Senin
Country: Rwanda
Photography ©Credit: Selim Senin


Second Award- Kizilirmak Bridge by Wall Corporation 

Firm: Wall Corporation
Architect: Selim Senin
Category: Transportation Concept
Project Location: Sivas
Team: Selim Senin
Country: Rwanda
Photography ©Credit: Selim Senin


Second Award- Broadwalk Beach by Majed Abu Seif

Architect: Majed Abu Seif
University: Griffith University
Category: Urban Design Concept
Project Location: Gold Coast
Team: Majed Abu Seif
Country: Australia
Photography ©Credit: Majed Abu Seif